Joga ryte. Kokia nauda?

Pradėk kiekvieną rytą nuo jogos ir pajausk, kaip gerėja tavo emocinė ir fizinė savijauta ir dienos kokybė! 

 

Daugeliui žmonių atrodo, kad joga ryte – tai kažkas ekstremalaus, visiškai nesuderinama su gyvenimo būdu ir asmeniniu biologiniu laikrodžiu. Tačiau reikia tik šiek tiek disciplinos iš pradžių ir ryto užsiėmimai taps jūsų dienos rutinos dalis! Jau Aristotelis sakė, kad „per discipliną ateina laisvė“.
Mokslininkai teigia, kad atlikus veiksmą 21 kartą iš eilės – jis tampa įpročiu. Susikaupus ir prisivertus 21 kartą – jogos užsiėmimai taps nereikalaujančiu pastangų įpročiu, kaip pvz.: išsivalyti dantis.

Rytiniai jogos užsiėmimai nuramina ir nuskaidrina protą, pagerina emocinę ir fizinę savijautą. Tai yra puikios dienos garantas!
Štai priežastys kodėl:

 

 

 

Rytas be streso. Gera energija ir nuotaika visai dienai.

 

Ryte mūsų organizme kortizolio [streso hormono] kiekis kraujyje ir taip yra aukštesnis, tam, kad gautume impulsą atsibusti. Atsikėlę paskutinę minutę, skubėdami, nervindamiesi automobilių spūstyse dar padidiname kortizolio lygį kraujyje ir tokiu būdu garantuojame rytinius konfliktus su šeima ir stresuotą dieną.
Rytinė joga, išjungia simpatinės nervų sistemos „kovos arba pabėgimo“ (angl. fight or flight) stresinį atsaką ir įjungiama parasimpatinės nervų sistemos raminančioji, gydomoji nauda.
Judant ir išsitempiant gaminasi endorfinai [laimės hormonai], todėl net, jei labai sunku keltis ir jaučiamės pavargę prieš atsibundant, po jogos užsiėmimo tampame energingi ir be kavos puodelio.
Be to, esame savimi patenkinti, nes sugebame laikytis disciplinos. Anksčiau atsikėlę daugiau nuveikiame, todėl patiriame mažiau streso ir jaučiamės atsipalaidavę.
Visada galime rinktis – ar besinervinant rytą praleisti rytinėje automobilių spūstyje, ar išvažiuoti šiek tiek anksčiau ir tą patį laiką skirti sau.

 

 

Išjudiname raumenis iš rytinio sąstingio ir atsikratome skausmų.

Naktį mūsų raumenys ilsisi ir nejuda. Jungiamojo audinio sluoksniai ir kūno skysčiai kaupiasi tarp jų. Rytiniai išsitempimai ir judėjimas padeda išjudinti susidariusią medžiagą. Jei mes neišjudinam susikaupusių skysčių – jie pradeda tirštėti ir atsiranda sustingimo bei chroniškų „įsitempusių“ raumenų jausmas bei bendri skausmai.

Susiformuoja idealus dienos rėžimas. Kokybiškas miegas ir poilsis.

Žinodami, kad anksti ryte jogos užsiėmimas – anksčiau nueiname miegoti. O kadangi kokybiškiausias miegas yra nuo 21.00 iki 24.00 – todėl labai gerai pailsime. Žmogaus biologinis ritmas remiasi saulės ir šviesos ritmu, todėl atsikėlus saulei tekant žmogaus organizmas geriau “susikalibruoja” su gamtos biologiniu ritmu ir dėl to jaučiasi geriau. Yoga Biomedical Trust atliktas tyrimas parodė 82% žmonių, kurie reguliariai lankė rytinius jogos užsiėmus išprendė miego sutrikimus. Kai įprantame anksti užmigti ir anksti keltis, žymiai pagerėja sveikata ir širdies veikla.

Rytines pamokas sunkiau praleisti.

Tyrimai parodė, kad šansai praleisti rytines pamokas daug mažesni, nes tai greičau tampa dienos pradžios įpročiu, kaip dušas, dantų valymas ir pan. Vakare dažnai iškyla nenumatytų planų, pagundų – pakvietė draugai susitikti, užsilaikėme darbe ir t.t. – užsiėmimą praleidžiame. O, kai praleidžiame vieną užsiėmimą – tai atsiranda priežasčių praleisti kitą. Atsiranda psichologinės ligos požymis – “nuo kitos savaitės – tai jau tikrai pradėsiu rimtai”…. Tai nepadeda susiformuoti įpročiui ir vis rečiau, ir rečiau pasirodome ant kilimėlio. Iki tol, kol pasijaučiame blogai…

Rytinė joga padeda sureguliuoti apetitą visai dienai ir atsikratyti nereikalingų kilogramų.

Po rytinės pamokos, paprastai žmogus valgo mažiau, nes į organizmą išskiriami laimės hormonai endorfinai. Tai ypač apsaugo nuo emocinio persivalgymo. Žmogus jaučiasi žvalus ir kartu ramus, todėl “su protu” pasirenka kiek ir ką valgyti. Kai kūnas švarus ir lengvas – nebesinori valgyti sunkaus, riebaus maisto ar žalingų angliavandenių pvz.: bandelių, blynelių, pyragėlių, o meniu pakeičiamas sveiku maistu: vaisiais ir vaisių/uogų/žalėsių glotnučiais.
Rytinis judėjimas visai dienai išjudina medžiagų apykaitos sistemą. Ji tampa greitesnė nei įprastai ir išlieka tokia ilgesnį laiko tarpą, todėl per visą dieną sudeginame daugiau kalorijų.
Atlikdami asanas švelniai stimuliuojame virškinimo organus, ko pasekoje virškinimo sistema geriau šalina toksinus ir geriau įsisavina naudingas maisto medžiagas.
Be to, po užsiėmimo būname geresnės nuotaikos, labiau motyvuoti, o tai dar labiau padeda sveikai maitintis, judėti.

Laikas sau. Ramus ir teigiamas vidinis pasaulis sukuria tokį patį išorinį.

Per pastovų skubėjimą, mūsų protas blaškosi. Jau pasidarė normalu, kad vienu metu atliekame keletą darbų. Vis mažiau laiko turime sau susidėlioti mintis, jausmus, gyvenimo prioritetus. Joga ryte – tai neįkainuojama galimybė pabūti su savimi ir teigiamai nusiteikti dienai. Kai esi teigiamai nusiteikęs – tai ir išorinis pasaulis draugiškesnis.
Mus supantis pasaulis yra toks, kokį sukuria mūsų mintys. Išėję iš užsiėmimo pastebime, kad žmonės gatvėje draugiškesni, lengviau sutariame su artimaisiais ir net viršininkas malonesnis!

Todėl pradėk DABAR!

Jogos praktikai nereikia jokių pasiruošimų ir priemonių; neriekia būti lansčiam, lieknam, vegetarui ar, bet kokiu kitu stereotipu, kuris primetamas “jogui”. Tereikia būti savimi ir leisti jogos praktikai atlikti visa kita. Pradėk ten kur esi. Išnaudok ką turi. Padaryk ką gali. 

JOGA RYTAIS

Kiekvieną darbo dieną: 7:00–8:15 val. 
ir 
II ir IV:  09:30-10:45 val.