Kodėl reikia plauti nosį? Jala Neti.

Jogai jau tūkstantmečius atlieka nosies plovimo praktiką – JALA NETI (tar.: džala nėtis iš sankr.: jala – vanduo, neti – valymas). Tai viena iš jogų kūno valymų praktikų, kurios metu pasūdytu vandeniu išplaunamos sinusų ertmės ir nosies kanalai. Tai nesunkiai atliekama ir labai naudinga praktika.

Sezoninių ligų metu ypač naudinga kasdien plauti nosį, nes galime išvengti ne tik slogos, bet ir sumažinti virusų bei kitų infekcijų sukeltų ligų tikimybę. Iš oro patekę virusai negali daugintis nosies ertmėje – jie tiesiog išplaunami. Nosies plovimas turi didelę įtaką gerai savijautai ir sveikatai. 

Reguliariai, kas rytą, atliekamas Jala neti (nosies plovimas):

  • Padeda apsisaugoti nuo slogos;
  • Palengvina kvėpavimą bei sumažina nosies gleivinės paburkimą jau esant slogai;
  • Sumažina peršalimo ir sinusito simptomus;
  • Išplauna alergenus ir sumažina alergijos simptomus;
  • Padeda nuo galvos skausmų;
  • Sumažina naktinį knarkimą;
  • Žmogus pradeda stipriau užuosti kvapus;
  • Išplauna dulkes ir drėkina nosies gleivinę. Nosies drėkinimas yra svarbus palaikant nosies švarą ir laisvą kvėpavimą, ypač jei būname sausoje ir/ar užterštoje aplinkoje.
  • Sureguliuoja oro srautus, todėl subalansuojama nervų sistema;
  • Protas tampa aiškus.

Jala Neti praktikai reikia:

  • Buteliuko su specialiu antgaliu (panašiu į sportininkams skirtus geriamo vandens buteliukus). Galima naudoti ir paprastąsportininkams skirtą vandens buteliuką. ARBA  
  • specialaus jogų ąsotėlio nosiai plauti.

Neįgudusiems arba vaikams – rekomenduočiau pradėti nuo buteliuko, nes jį galima lengvai spustelti ir vanduo labai greitai prabėga nosies ertmėmis.

Buteliukus nosies plovimui galima įsigyti vaistinėse arba naudoti tiesiog paprastą sportininkams skirtą geriamo vandens buteliuką, arba ajurvedinėse parduotuvėse įsigyti nosies plovimo asotėlį

 

Vandens paruošimas.

Vanduo turi būti švarus (geriausiai virintas), kūno temperatūros šiek tiek pasūdytas, maždaug pusė arbatinio šaukštelio druskos į stiklinę vandens (paragavus – malonaus sūrumo). 

Nosies plovimas.

Vanduo pradedamas pilti pro „laisvesnę” šnervę. Pridėkite plaštakos viršų prie šnervių ir iškvėpkite. Per kurią šnervę oras išėjo intensyviau – pro tą šnervę pirmiausiai ir pilkite vandenį.

Galvą reikia palenkti ant šono (horizontaliai), pro vieną šnervę pilamas vanduo, prabėga nosies ertmėmis ir pro kitą šnervę išbėga. Tada iškart palenkiama galva į kitą pusę ir pilama per kitą šnervę.

Jei nepakankamai palenksite galvą ant šono, tada vanduo gali patekti į gerklę ar kitas ertmes – tai visiškai saugu, tačiau nelabai malonu. 

KAD BŪTŲ DAR AIŠKIAU, GALITE PAŽIŪRĖTI YOUTUBE VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=MzBThyXeR_M , MAN ATRODO, KAD ŠIS VIDEO PAKANKAMAI INFORMATYVUS. 

Dėmesio!

Iškart po plovimo atliekami kvėpavimo pratimai, kad išpūsti visą užsilikusį vandenį. Galva palenkiama žemyn; dešinė šnervė uždaroma, per kairę šnervę įkvepiama ir  energingai iškvepiama, tada uždaroma kairė šnervė ir per kairę įkvepiama ir energinagai iškvepiama. Kartojama 25 k.  Labai svarbu sąžiningai atlikti kvėpavimo pratimą, nes tikrai nenorite, kad dienos bėgyje išbėgtų iš nosies vanduo. 

 

Atsargumas:

Žmonės, turintys sinusitą, praktiką turi atlikti tik pasitarus su gydytoju. Jiems geriau atlikti sūtra nėtį (sankr.: sūtra neti) – virvelės pravedimą per nosį.

 

Sergant sloga praktiką rekomenduotina atlikti kelis kartus per dieną.

Džala Nėti bei kitas šatkarmas (kūno valymo praktikas) mokinu bendrose praktikose arba individualiai. 

Jei norėtumėte išmokti – susisiekite!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *